• A
  • A
  • A
  • ABC
  • ABC
  • ABC
  • А
  • А
  • А
  • А
  • А
Regular version of the site

Programme Committee

Evgeny Yasin

Chairman of the Programme Committee

Vice-Chairmen of the Programme Committee

Fuad T. Aleskerov

Evsey Gurvich

Andrei Y. Melville

Ivan Prostakov

Oleg Y. Solodukhin

Maria M. Yudkevich

Lev I. Jakobson

Andrei A. Yakovlev

Anna Barsukova

Secretary of the Programme Committee

Programme Committee members

Vladimir S. Avtonomov

Moderator of the section "Economic Methodology"

Anna Almakaeva

Expert

Liudmila Alyabieva

Initiator of the Associated Event

Alexis V. Belianin

Moderator of the section "Theoretical Economics"

Timofey Bordachev

Moderator of the section "International Relations"

Vadim Vinogradov

Moderator of the section "Russian Justice: Modern Tendencies"

Natalia Volchkova

Moderator of the section "Firms and Markets"

Ilya Voskoboynikov

Moderator of the section "Macroeconomics and Growth"

Marina Konstantinovna Glazatova

Initiator of the Associated Event

Leonid Gokhberg

Moderator of the section "Science and Innovation"

Mikhail Davydov

Moderator of the section "Social and Economic History"

Dmitry Dagaev

Moderator of the section "Sports Studies"

Mikhail B. Denisenko

Moderator of the section "Demography and Labour Markets"

Tatiana G. Dolgopyatova

Expert

Alexey Zakharov

Moderator of the section "Theoretical Economics"

Natalia Zubarevich

Moderator of the section "Regional and Urban Development"

Irina Ivashkovskaya

Initiator of the Associated Event

Sergey Izmalkov

Moderator of the section "Theoretical Economics"

Alexander B. Kamenskii

Moderator of the section "Social and Economic History"

Alexander M. Karminsky

Moderator of the section "Financial Institutions, Markets and Payment Systems"

Valery Katkalo

Moderator of the section "Management"

Anna Kachkayeva

Expert

Sergey Kichko

Expert

Andrey Klimenko

Moderator of the section "State and Local Government, and the NPO Sector"

Alexey Kuznetsov

Moderator of the section "World Economy"

Valentina Kuskova

Moderator of the section "Network Analysis"

Vladimir Magun

Moderator of the section "Social and Cultural Processes

Igor A. Makarov

Moderator of the section "World Economy"

Svetlana V. Maltseva

Moderator of the section "Instrumental Methods in Economic and Social Studies"

Boris Morgunov

Moderator of the section "Arctic Research (special session)"

Irina V. Mersiyanova

Moderator of the section "State and Local Government, and the NPO Sector"

Timur Vladimirovich Natkhov

Moderator of the section "Social and Economic History"

Lilia Ovcharova

Expert

Eduard Ponarin

Moderator of the section "Social and Cultural Processes"

Alexey Ponomarenko

Expert

Alexander Puzanov

Moderator of the section "Regional and Urban Development"

Elena Rozhdestvenskaya

Moderator of the section "Sociology"

Liudmila Ruzhanskaya

Moderator of the section "Firms and Markets"

Evgeny Salygin

Expert

Oksana Sinyavskaya

Moderator of the section "Social Policy"

Larisa I. Smirnykh

Moderator of the section "Demography and Labour Markets"

Anna Strelnikova

Moderator of the section "Sociology"

Alexander Sokolov

Moderator of the section "Science and Innovation"

Vasily M. Solodkov

Moderator of the section "Financial Institutions, Markets and Payment Systems"

Olga Tretyak

Moderator of the section 'Management"

Igor Fedyukin

Moderator of the section "Education"

Isak Froumin

Moderator of the section "Education"

Sergey Shishkin

Moderator of the section "Healthcare Studies"